Ta strona używa plików cookies, dzięki którym nasz serwis może lepiej dostosowywać się do Państwa potrzeb. Tutaj możecie Państwo dowiedzieć się więcej
Jeśli chcieliby Państwo wyłączyć cookies, należy zapoznać się z instrukcją jak tego dokonać w przeglądarce, której Państwo używająAkceptuję

Twoja strefa

Witamy w "Twojej strefie". Za pomocą krótkiego formularza możesz sugerować tematy artykułów, które z Twojego punktu widzenia są ważne dla tematyki naszego portalu.

Napisz do nas
Wyszukiwarka

Wpisz szukaną frazę i znajdź interesujący Cię artykuł jak najszybciej.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby na bieżąco otrzymywać informacje od Alae.

Znajdź nas na: Facebook NK
Wybierz rozmiar czcionki: - 0 +

Polacy coraz gorzej słyszą

Polacy coraz gorzej słyszą

Polacy coraz gorzej słyszą

 

CO POWINNO NAS ZANIEPOKOIĆ…

- narzekanie, że przez telefon osoby z którymi prowadzona jest rozmowa, mówią niewyraźnie

- problem z rozpoznaniem z której strony dochodzi dźwięk

- słyszenie dzwonienia lub brzęczenie w uszach

- często pada pytanie: ”Słucham?”, „Przepraszam, czy mógłbyś powtórzyć?”

- bardzo głośne słuchanie radia lub telewizji

 

Wada słuchu i rodzina

Pogarszanie słuchu u jednego członka rodziny jest uciążliwe dla pozostałych domowników, gdyż naraża ich na przebywanie w nadmiernym hałasie (np. bardzo głośne słuchanie TV lub radia), czyli na warunki, które i u nich mogą spowodować pogarszanie słuchu. Z tego powodu tak ważne jest, aby motywować osoby, które są nam bliskie, do sprawdzania słuchu. Dzięki temu unikną też postępującej deprywacji słuchu.

 

POWODY PROBLEMÓW ZE SŁUCHEM

Niedosłuch związany z wiekiem z upływem czasu niektórzy mogą mieć  trudności w słyszeniu wysokotonowych dźwięków. Skutkiem są problemy ze zrozumieniem mowy i niesłyszenie dużych fragmentów wypowiedzi. Z początku może to wywoływać tylko dyskomfort, lecz z czasem staje się poważną przeszkodą w komunikacji z otoczeniem – nie powinno się tego ignorować.

Niedosłuch spowodowany hałasem – powstaje na skutek działania zbyt głośnych dźwięków i najczęściej dotyka osoby pracujące w hałasie. Uszkodzenie słuchu może także nastąpić wskutek głośnego słuchania muzyki przez słuchawki lub podczas masowych imprez.

Niedosłuch przewodzeniowy – związany jest ze zmianami w uchu środkowym oraz zewnętrznym, które utrudniają przenoszenie dźwięków do ucha wewnętrznego. Najczęściej jest spowodowany nadmiernym gromadzeniem się woskowiny w przewodzie słuchowym, perforacją w błonie bębenkowej, zalegającym w uchu środkowym płynem lub też uszkodzeniem kosteczek słuchowych. W wielu przypadkach może być leczony.

Niedosłuch zmysłowo-nerwowyspowodowany jest uszkodzeniem delikatnych komórek słuchowych w uchu wewnętrznym lub włókien nerwu słuchowego. Najczęściej jest to naturalna część procesu starzenia się, ale zdarza się, że taki niedosłuch jest spowodowany hałasem. W większości przypadków jest trwały i nieodwracalny.

 

PIERWSZYM KROKIEM DO LEPSZEGO SŁYSZENIA JEST ZBADANIE SŁUCHU

 

Badanie jest krótkie i bezbolesne. Pozwala zareagować zanim ubytek słuchu będzie zbyt poważny. Jeśli niedosłuch zostanie potwierdzony przez badania słuchu, należy poszukać najlepszego rozwiązania tego problemu.

 

PAMIĘTAJ, DBAJ O SWÓJ SŁUCH!