Ta strona używa plików cookies, dzięki którym nasz serwis może lepiej dostosowywać się do Państwa potrzeb. Tutaj możecie Państwo dowiedzieć się więcej
Jeśli chcieliby Państwo wyłączyć cookies, należy zapoznać się z instrukcją jak tego dokonać w przeglądarce, której Państwo używająAkceptuję

Twoja strefa

Witamy w "Twojej strefie". Za pomocą krótkiego formularza możesz sugerować tematy artykułów, które z Twojego punktu widzenia są ważne dla tematyki naszego portalu.

Napisz do nas
Wyszukiwarka

Wpisz szukaną frazę i znajdź interesujący Cię artykuł jak najszybciej.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby na bieżąco otrzymywać informacje od Alae.

Znajdź nas na: Facebook NK
Wybierz rozmiar czcionki: - 0 +

Kwalifikacje zawodowe opiekuna

Kwalifikacje zawodowe opiekuna

Kwalifikacje zawodowe opiekuna - czyli co powinien mieć opiekun w swoim CV?

 

Wybranie opiekuna jest trudnym zadaniem. Warto wiedzieć, jakie kwalifikacje powinna mieć osoba, która stara się o stanowisko opiekuna osoby starszej. Zobaczmy więc na co zwracać uwagę.

 

Przydatne dokumenty

Opiekun seniora powinien mieć za sobą odpowiednie szkolenia, które umożliwią mu pracę z osobami starszymi i nierzadko schorowanymi. Zaufanie w tym przypadku jest bardzo ważne, warto jednak poprosić potencjalnego opiekuna o dokumenty potwierdzające jego kwalifikacje. Szczególnie, że nie jest to nic osobistego, a wręcz potencjalny opiekun sam powinien chcieć pochwalić się swoimi kwalifikacjami. Zobaczmy zatem na jakie dokumenty warto zwrócić uwagę:

 

- świadectwa ukończenia szkół medycznych lub pielęgniarskich,

- świadectwa pracy lub pisemne referencje od poprzednich pracodawców (warto zadzwonić i porozmawiać z poprzednim pracodawcą),

- certyfikat opiekunki środowiskowej (np. 346103),

- certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy,

- certyfikat ukończenia kursu reanimacji,

- zaświadczenie o niekaralności.

 

To jedne z najważniejszych dokumentów. Jeśli opiekun jest obcokrajowcem, warto także sprawdzić dokumenty takie jak karta pobytu oraz paszport. Wszystkie odbyte szkolenia oraz kursy muszą być potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Jeśli mamy wątpliwości co do dokumentu, zawsze możemy skontaktować się  z instytucją, która takowy dokument wystawiła. Pamiętajmy także, że nie każdy certyfikat jest wartościowy i mówi o kwalifikacjach lub umiejętnościach. Warto zatem sprawdzić, czy instytucja, która wystawiła dany certyfikat, posiada odpowiednie uprawnienia do jego wystawienia.

 

Dlaczego kwalifikacje są tak ważne

Osoby starsze potrzebują szczególnego traktowania, dlatego też potrzebne są kwalifikacje, dzięki którym nasz senior będzie bezpieczny. Oto kilka powodów, dla których wymienione wcześniej dokumenty mogą okazać się istotne.
Świadectwo ze szkoły medycznej lub pielęgniarskiej upewni nas w tym, że osoba zna zagadnienia medyczne i potrafi zajmować się osobami starszymi: udzieli osobie starszej pomocy medycznej (poda leki, w razie potrzeby zrobi zastrzyk, sprawdzi stan zdrowia), ale również będzie umiała odpowiednio zachować się w stosunku do osoby schorowanej.
Świadectwa pracy lub referencje potwierdzą dotychczasowe kwalifikacje, a jeśli uda nam się porozmawiać bezpośrednio z pracodawcą, poznamy jego opinię na temat potencjalnego opiekuna.
Różne certyfikaty pozwolą nam na weryfikację umiejętności osoby starającej się o pracę. Kurs opiekunki środowiskowej potwierdza, że osoba odbyła specjalistyczne szkolenie, które przygotowało ją do pracy z osobami starszymi. Z kolei kurs pierwszej pomocy i reanimacji to również istotna rzecz ze względu na fakt, że osoby starsze są znacznie bardziej narażone na wszelkiego rodzaju urazy oraz wystąpienie sytuacji zagrażających zdrowiu lub życiu. Przykładowo, osoby chore na demencję borykają się nie tylko z normalnymi objawami starości, ale przede wszystkim z typowymi dla tejże choroby dolegliwościami: mają problemy z rozpoznawaniem swoich bliskich, otoczenia w którym się znajdują, nie są w stanie wykonywać samodzielnie podstawowych czynności. Widzimy więc, że odpowiednie przygotowanie opiekuna jest kluczowe, abyśmy byli pewni że jest on w stanie zaopiekować się naszym seniorem z należytą troską i cierpliwością, ale także dając nam poczucie, iż osoba nam bliska znajduje się w dobrych rękach.
Ostatnim dokumentem, który warto zweryfikować, jest zaświadczenie o niekaralności. Wystawienie takiego dokumentu, na dzień dzisiejszy, kosztuje 50zł, jednak jest to niewielka cena za pewność, że nie mamy do czynienia z osobą skazaną.

 

Oczywiście nigdy nie mamy pewności, że osoba zatrudniona do opieki nad seniorem będzie tą, która spełni nasze wymagania. Jednak sprawdzenie tych kilku dokumentów daje nam znacznie większe szanse, że mamy do czynienia z osobą uczciwą i kompetentną oraz że osoba ta zapewni naszemu seniorowi należytą opiekę.