Ta strona używa plików cookies, dzięki którym nasz serwis może lepiej dostosowywać się do Państwa potrzeb. Tutaj możecie Państwo dowiedzieć się więcej
Jeśli chcieliby Państwo wyłączyć cookies, należy zapoznać się z instrukcją jak tego dokonać w przeglądarce, której Państwo używająAkceptuję

Twoja strefa

Witamy w "Twojej strefie". Za pomocą krótkiego formularza możesz sugerować tematy artykułów, które z Twojego punktu widzenia są ważne dla tematyki naszego portalu.

Napisz do nas
Wyszukiwarka

Wpisz szukaną frazę i znajdź interesujący Cię artykuł jak najszybciej.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby na bieżąco otrzymywać informacje od Alae.

Znajdź nas na: Facebook NK
Wybierz rozmiar czcionki: - 0 +

Jakie ulgi przysługują seniorom?

Jakie ulgi przysługują seniorom?

Zgodnie z różnymi regulacjami ludziom przysługują wszelkiego rodzaju zniżki i ulgi. Mogą one wynikać np. ze statusu osoby (rencista, emeryt, student, uczeń, itp.), stanu zdrowia (niepełnosprawni), wieku (np. dzieci do lat 5, starsi powyżej 65 roku życia), itp. Na jakie zniżki mogą zatem liczy osoby starsze?

 

Emeryci i renciści, z racji swojego wieku, a często także stanu zdrowia, mogą skorzystać z wielu ulg. Jedną z takich ulg, o której dosyć często się mówi, jest zniżka na przejazdy komunikacją publiczną. Jednak poza tą ulgą są jeszcze inne, mniej popularne.

 

W przypadku kolei emerytom i rencistom przysługuje dwukrotny przejazd w ciągu roku z ulgą 37% w pociągach osobowych, pośpiesznych i ekspresowych. Ich współmałżonkowie także mają prawo do skorzystania z owej ulgi, ale tylko jeśli pobierany jest na nich zasiłek rodzinny. Nie mniej jednak należy pamiętać, że ulga ta dotyczy tylko i wyłącznie przejazdu pociągiem w klasie drugiej, w określonych kategoriach pociągów i na podstawie określonych rodzajów biletów. Zatem mając zamiar skorzystać z takiej zniżki, wcześniej należy upewnić się w kasie biletowej, czy na dany przejazd ulga ta przysługuje. Ponadto bardzo ważną kwestia jest posiadanie przy sobie odpowiedniego dokumentu upoważniającego do skorzystania ze zniżki. Na ten moment jest nim zaświadczenie jednego ze związków wymienionych w regulaminie.
Na przejazdy koleją obowiązuje także szereg innych ulg, kierowanych do węższych grup, m.in. opiekunów osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji lub niewidomych oraz dla samych osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji lub niewidomych.

 

W przypadku publicznego transportu miejskiego o ulgach decydują radni miasta. Stąd też nie ma jednej stawki dla emerytów i rencistów. W każdym mieście mogą być one różne, a po szczegóły odsyłamy do stron przedsiębiorstw komunikacyjnych w poszczególnych miastach.

 

W przypadku transportu powietrznego także zdarza się, że linie lotnicze udzielają seniorom zniżki na przeloty. Oczywiście nie wszystkie linie udzielają takowych ulg, dlatego wykupując bilet lotniczy warto wcześniej upewnić się w punkcie zakupu biletu (kasa, biuro podróży, strona internetowa) czy taka ulga się należy.

 

Osoby, które mają status inwalidy, także mogą liczyć na różne zniżki. Niemniej jednak zazwyczaj stawki zależne są od grupy inwalidzkiej oraz konkretnej firmy przewozowej. Należy zatem zawsze zapytać, jaka ulga należy nam się w określonej sytuacji.

 

Kolejna zniżka dotyczy seniorów, którzy chcieliby wyrobić sobie paszport. Mogą oni skorzystać z 50% zniżki, czyli zamiast płacić 140zł, zapłacą 70zł. Od osób, które ukończyły 70 lat, bądź muszą wyjechać za granicę w celu leczenia się, nie pobiera się żadnych opłat.

 

Bardzo często dla seniorów przewidziane są zniżki na różnego rodzaju bilety wstępu.  Do takich miejsc należą m.in. muzea, teatry, skanseny, ogrody zoologiczne i botaniczne. W przypadku muzeów państwowych zniżka ta wynosi 50%, zaś w przypadku np. zoo jest to z reguły 25% ceny normalnego biletu.

 

Seniorzy powyżej 65 roku życia, posiadający psa we własnym gospodarstwie domowym zwolnieni są z opłat za ich posiadanie. Niestety nie we wszystkich miastach obowiązują takowe ulgi, dlatego wcześniej należy upewnić się czy miasto je oferuje.

 

Większość domów wczasowych o charakterze uzdrowiskowym posiada ulgi dla seniorów w postaci tańszego pobytu. Zazwyczaj wynoszą one od 10 do 30% ceny. Niestety bardzo często dotyczą one pobytów poza sezonem turystycznym.

 

Jak zatem widać, znajomość obowiązujących zniżek i ulg dla seniorów bardzo często okazuje się pomocna. Osoby starsze nie zawsze orientują się, w jakich sytuacjach i z jakich ulg mogą korzystać, a co za tym idzie, często z nich nie korzystają. Tymczasem wiedząc o należnych upustach można nierzadko zaoszczędzić część pieniędzy, które później przeznaczymy np. na dodatkową wizytę w teatrze czy może prezent dla wnuków.