Ta strona używa plików cookies, dzięki którym nasz serwis może lepiej dostosowywać się do Państwa potrzeb. Tutaj możecie Państwo dowiedzieć się więcej
Jeśli chcieliby Państwo wyłączyć cookies, należy zapoznać się z instrukcją jak tego dokonać w przeglądarce, której Państwo używająAkceptuję

Twoja strefa

Witamy w "Twojej strefie". Za pomocą krótkiego formularza możesz sugerować tematy artykułów, które z Twojego punktu widzenia są ważne dla tematyki naszego portalu.

Napisz do nas
Wyszukiwarka

Wpisz szukaną frazę i znajdź interesujący Cię artykuł jak najszybciej.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby na bieżąco otrzymywać informacje od Alae.

Znajdź nas na: Facebook NK
Wybierz rozmiar czcionki: - 0 +

Choroby wieku podeszłego...

Choroby wieku podeszłego...

 

Choroby wieku podeszłego, które najczęściej dotykają seniorów.

 

Czasu nie da się oszukać i niestety każda osoba starsza narażona jest na pewne schorzenia wieku podeszłego. Chorobę nie zawsze można powstrzymać, ale szansę na to są znacznie większe pod warunkiem wczesnego zauważenia jej niepokojących objawów. Oto trzy najczęściej występujące schorzenia u osób starszych.

 

Alzheimer powodem zapominania

Schorzenie to bardzo często dotyka osoby starsze. Niestety nie ma skutecznego sposobu, aby ustrzec się przed tą chorobą. Obumieranie komórek nerwowych powoduje zaniki pamięci, koncentracji, dezorientację, utratę poczucia czasu oraz problemy z lokalizacją swojego położenia. Chorobę tą można poznać po takich objawach jak zaburzenia pamięci, częste zmiany nastroju,  utrata funkcji poznawczych, zaburzenia osobowości, zaburzenie mowy, czynności ruchowych czy też problemy z  rozpoznawaniem przedmiotów. Odpowiednia opieka i pielęgnacja mogą jednak spowolnić postępowanie choroby. Pozytywny wpływ ma także praca nad koncentracją oraz aktywność umysłowa – codzienna gra w szachy, warcaby czy karty z pewnością pomoże walczyć z objawami. Jak w przypadku każdego podobnego schorzenia, ważna jest tu także aktywność fizyczna – proste ćwiczenia polegające na przykład na maszerowaniu, ćwiczeniu z drążkiem, poduszką czy z piłką. Innym „lekarstwem” są relacje społeczne, spotkania z przyjaciółmi, oglądanie zdjęć i odwiedzanie różnych miejsc – one również spowolnią zapominanie. Ważne jest to, aby osoba nie zostawała sama. Badania naukowe dowodzą, że u osób samotnych choroba ta rozwija się dwa razy szybciej. Zaleca sie także wsparcie leczenia odpowiednią dietą, opartą głównie na składnikach takich jak warzywa, owoce zawierające witaminę B, kwas foliowy, witaminę E i kwasy tłuszczowe omega-3.

 

Parkinson chorobą XXI wieku

Choroba ta, według różnych szacunków, dotyka od kilku do kilkunastu milionów ludzi na Świecie. Są to głównie osoby starsze. Tym samym jest to jedna z najpowszechniejszych chorób XXI wieku. Parkinson najczęściej pojawia się u osób, które ukończyły 65 rok życia. Jak poznać chorobę? Nie jest łatwo zauważyć jej rozwój w początkowym stadium. Choroba Parkinsona może, niezauważona, rozwijać się latami, przez co opiekunowie lub lekarze często reagują zbyt późno. Warto też podkreślić, że objawy choroby są objawami indywidualnymi. Niepokojące sygnały mogące oznaczać chorobę Parkinsona to: sztywność mięśniowa, trudność w wykonywaniu i spowolnienie ruchów, drżenie spoczynkowe, pochylenie tułowia do przodu, zaburzenie równowagi, niewyraźna mowa, brak mimiki na twarzy, rzadkie mruganie oczami oraz trudność w połykaniu.

 

Demencja na co dzień

Demencja, lub z łaciny otępienie, jest także jedną z najczęstszych chorób, z którymi muszą poradzić sobie osoby starsze. Na początku warto podkreślić, że samo nazwanie demencji chorobą jest niesłuszne. Jest to ogólne pojęcie uszkodzeń mózgu, które powodują szereg problemów, m.in. problemy z pamięcią, myśleniem, orientacją, rozumieniem, liczeniem, uczeniem się czy oceną sytuacji. Bardzo często jest również używane zamiennie z chorobą Alzheimera, co jest częściowym błędem – choroba Alzheimera jest jednym z przykładów otępienia, jednak samo pojęcie demencji jest dużo szersze. Podobnie sytuacja ma się z chorobą Parkinsona.
Z powodu bardzo szerokiej definicji, trudno jest jednoznacznie określić sposób leczenia, czy nawet przeciwdziałania otępieniu. Część zmian w mózgu, które odpowiedzialne są za demencję, jest odwracalna, inne z kolei trudno jest w ogóle spowolnić, nie mówiąc już o ich całkowitym usunięciu i naprawieniu. Z tego powodu zawsze należy zwracać uwagę na nietypowe zachowania, a w razie wątpliwości możliwie szybko konsultować je z lekarzem.