Ta strona używa plików cookies, dzięki którym nasz serwis może lepiej dostosowywać się do Państwa potrzeb. Tutaj możecie Państwo dowiedzieć się więcej
Jeśli chcieliby Państwo wyłączyć cookies, należy zapoznać się z instrukcją jak tego dokonać w przeglądarce, której Państwo używająAkceptuję

Twoja strefa

Witamy w "Twojej strefie". Za pomocą krótkiego formularza możesz sugerować tematy artykułów, które z Twojego punktu widzenia są ważne dla tematyki naszego portalu.

Napisz do nas
Wyszukiwarka

Wpisz szukaną frazę i znajdź interesujący Cię artykuł jak najszybciej.

Newsletter

Wpisz swój adres e-mail, aby na bieżąco otrzymywać informacje od Alae.

Znajdź nas na: Facebook NK
Wybierz rozmiar czcionki: - 0 +

By nie być samemu...

By nie być samemu...

 

By nie być samemu - czyli gdzie szukać towarzystwa na starość?

 

Starość nie musi być samotna. Wystarczy tylko wiedzieć gdzie szukać towarzystwa, a każdy dzień może nabrać kolorytu. Wspólne spędzanie czasu, wyjazdy, wspólne gry to wszystko czeka na każdego seniora. Zobaczmy więc jak spędzić czas w doborowym towarzystwie.

 

Niekonieczna samotność

Długotrwała samotność nie sprzyja żadnemu człowiekowi. Każdy potrzebuje wsparcia, osoby, z którą będzie można spędzać wspólnie czas zwłaszcza na starość, czyli w okresie który zazwyczaj nie bywa tak łaskawy jak inne etapy życia.  Nikt nie jest jednak skazany na samotne wieczory - pomoc oraz towarzyszy można znaleźć w wielu miejscach. Starość jest o wiele łatwiejsza jeśli mamy ją z kim spędzić. Zobaczmy więc gdzie konkretnie szukać towarzystwa.

 

Rodzina to bezpieczeństwo

Seniorzy bardzo często szukają wsparcia w rodzinie i jest to jedno z najlepszych rozwiązań, z jakich możemy skorzystać. Niestety osobom starszym niekiedy wydaje się, że starość jest zbyt obciążająca dla osób w ich otoczeniu. Z tego powodu wielu seniorów woli pozostać samotnie w domu niż zwrócić się w kierunku rodziny. Z drugiej strony opieka nad rodzicem może wpływać pozytywnie nie tylko na samego rodzica, ale również i na dzieci - każdy z nas ma w sobie chęć niesienia pomocy najbliższym. Pomoc rodzicowi, który znajduję się w potrzebie może nam samym przynieść satysfakcję i sprawić, że poczujemy się lepiej psychicznie. Dlatego też osoby starsze nie powinny izolować się od swojej rodziny. Wspólne spacery, gotowanie obiadów dla rodziny, bawienie wnuków to również sposób na zapomnienie o troskach i codziennych dolegliwościach.

 

W grupie siła

Grupy wsparcia to inny, coraz bardziej popularny sposób spędzania czasu dla osób starszych. Taka forma spędzania wolnych chwil to nie tylko metoda na „zabicie czasu”, ale również sposób na rozwijanie kreatywności, poznanie nowych osób w swoim wieku oraz szansa na nabycie nowych umiejętności. Najczęściej zadawane pytanie brzmi: gdzie szukać grup wsparcia? OPS (Ośrodek Pomocy Społecznej) bardzo często organizuje spotkania dla seniorów, podczas których osoby starsze mogą wspólnie pograć w szachy, warcaby, wyjść na spacer, obejrzeć film, wybrać się do ciekawego miejsca. Interesującą formą spędzania czasu są różnorodne wycieczki organizowane przez takie ośrodki: wycieczki do innych miast, sanatoriów, itd. Coraz częściej również biblioteki miejskie organizują regularne spotkania dla seniorów, wykłady, prelekcje lub pokazy filmów. Ponadto w większości miast działają Kluby Seniora, które również dają możliwość ciekawego spędzenia czasu z innymi ludźmi.

 

Przyjaciel na każdy dzień

Przyjaciele są pomocni w każdej sytuacji. Warto więc zwrócić się do nich na stare lata. Wspólne organizowanie czasu, wspólne wyjazdy, czy nawet oglądanie filmów może bardzo pozytywnie wpłynąć na psychikę starszych osób. Pozwala to czuć się potrzebnym, a to bardzo ważna rzecz dla każdej osoby, niezależnie od wieku. Warto żyć dla innych i z innymi - dlatego w samotnej chwili warto chwycić za telefon i zaprosić przyjaciela bądź przyjaciół na herbatę. Starość nie musi być nudna. Wraz z przyjaciółmi można odkrywać drugą młodość, wyruszać na wyprawy, cieszyć się życiem. Chęci i działanie na pewno postawią niejednego seniora na nogi i nie pozwolą mu się nudzić.